Ju┼╝ w Bibliotece Aleksandryjskiej na murze widnia┼éy s┼éowa ÔÇ×Lekarstwo na umys┼éÔÇŁ. Dawniej w szpitalach czytano ┼Ťwi─Öte pisma w ramach terapii psychicznie chorych, p├│┼║niej zalecano w tym samym celu pisma ┼Ťwieckie. W bajkach, Szeherezada opowiada┼éa su┼étanowi historie aby wyleczy─ç go z depresji. Tym jest w┼éa┼Ťnie biblioterapia ÔÇô technik─ů psychoterapeutyczn─ů, kt├│rej celem jest wykorzystanie leczniczych w┼éa┼Ťciwo┼Ťci specjalistycznej literatury na ludzk─ů psychik─Ö. Wyselekcjonowane do biblioterapii utwory pokazuj─ů czytelnikowi, ┼╝e nie jest jedyn─ů osob─ů, kt├│ra ma problem, ukazuje mu wiele jego rozwi─ůza┼ä i co jest do tego potrzebne, pomaga w zrozumieniu motyw├│w post─Öpowania ludzi, dostrze┼╝eniu w┼éasnych warto┼Ťci oraz spojrzenia realistycznego na swoj─ů sytuacj─Ö.

Form─ů biblioterapii jest bajkoterapia, czyli terapia poprzez bajki ÔÇô najbli┼╝sze dzieciom utwory. Pomagaj─ů im zrozumie─ç ich emocje, bez l─Öku spojrze─ç na swoje problemy, ucz─ů jak samodzielnie poradzi─ç sobie w trudnej sytuacji.┬á

(Opracowano na podstawie: Molicka M.,┬áBajkoterapia: O l─Ökach dzieci i nowej metodzie terapii.┬á(2002)., Czernianin W., Czernianin H., Chatzipentidis K.,┬áPodstawy wsp├│┼éczesnej biblioterapii. Podr─Öcznik akademicki.┬á(2017).) ­čľŐ

W naszej Bibliotece znajdziecie Pa┼ästwo wiele bajek terapeutycznych oraz ksi─ů┼╝ek zwi─ůzanych z bajkoterapi─ů. Zach─Öcamy rodzic├│w, nauczycieli, pedagog├│w, psycholog├│w i terapeut├│w do skorzystania z naszych zbior├│w. Oto wybrane propozycje: ­čôĹ

• Molicka M., Bajkoterapia: O l─Ökach dzieci i nowej metodzie terapii. (2002).;
  • Molicka M., Bajki terapeutyczne dla dzieci. (2001).;
  • Molicka M., Bajki terapeutyczne dla dzieci, Cz. 2. (2003).;
  • Sta┼äczuk B., Bajki pomagajki... na dobry dzie┼ä i jeszcze lepsze jutro : poradnik pozytywnego my┼Ťlenia, dzia┼éania i odczuwania. (2016).
  • Janiszewska M., Mamo, co by by┼éo, gdyby... : [jak i po co rozmawia─ç z dzieckiem na trudne tematy]. (2016).;
  • Chmielewska A., Tajemnica znikaj─ůcych ciasteczek: Zesp├│┼é Downa (2017).;
  • Chmielewska A., Karmelka : choroba nowotworowa. (2017).;
  • Chmielewska A., Cie┼ä : asystent dziecka niepe┼énosprawnego. (2017).;
  • Chmielewska A., ┼╗ywe srebro: ADHD (2015).;
  • Chmielewska A., Du┼╝y : upo┼Ťledzenie umys┼éowe. (2017).;
  • Chmielewska A., Karmelka : choroba nowotworowa. (2017).
  • ÔÇŽi wiele innych.