Biblioteka Publiczna w Paczkowie

Opolskie w podczerwieni

MAJCHER - STEMPLEWSKI - SZYBKOWSKI

Wystawę można oglądać od 8 maja do 15 czerwca 2017 roku

JAREK MAJCHER - fotografik (Związek Polskich Artystów Fotografików), dwukrotny laureat (I nagroda i Złoty Medal FIAP) oraz juror Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda, krajoznawca, członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, autor kilkunastu albumów o najciekawszych regionach Polski, a także książki o prekursorach fotografii tatrzańskiej TATRY - Śladami Pierwszych Turystów i Fotografów. Fotografią w podczerwieni zainteresował się na długo przed końcem ubiegłego wieku. Zdjęcia w niewidocznym dla ludzkiego oka fragmencie widma światła słonecznego wymagały wtedy stosowania wyselekcjonowanych obiektywów, specjalnych filtrów i negatywów uczulonych na podczerwień - w Polsce absolutnie niedostępnych. Współcześnie zastosowanie matryc cyfrowych znakomicie ułatwia fotografowanie w niewidzialnym promieniowaniu. Jak wygląda świat w takim oświetleniu? Bardzo różnie. Wiadomo natomiast, jak w podczerwieni wygląda Opole. Prezentowane zdjęcia Jarka Majchera z Opola powstały w latach 2004-2016.

JERZY STEMPLEWSKI
 – artysta plastyk-fotografik członek ZPAP „Polska Sztuka Użytkowa” Opole. Z wykształcenia mgr inż. budownictwa lądowego - z zamiłowania fotografik o specyficznej, reportażowej „duszy”. W latach 1978-93 był nauczycielem fotografii w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu. Współpracował z działem sportowym „Nowej Trybuny Opolskiej”. Był fotoreporterem „Tygodnika Opolskiego”, oddziału opolskiego dziennika „Super Express” i „Panoramy Opolskiej”. Swoje zdjęcia publikował m.in. w „Słowie Powszechnym”, „Katoliku” i „Gościu Niedzielnym”. Od początku lat 90. XX w. interesuje się fotografią krajoznawczą. Jest autorem m.in. serii fotografii przedstawiających Opole i województwo opolskie wykorzystanych przez Pocztę Polską w ponad 300 wzorach pocztówek. Fotografie wykonane przez Jerzego Stemplewskiego są opubliko­wane w różnych wydawnictwach od folderów reklamowych po kalen­darze i książki (m.in. Maria Cichoń-Bitka Zamek w Mosznej, Joanna Banik Rody Opolskie, Urszula Zajączkowska Opole - 150 lat Fotografii, Dorota Simonides Śląsk Opolski – dziedzictwo i współczesność). Jego zdjęcia zostały wykorzystane na 5 pocztówkach prezentujących Opolszczyznę na Światowej Wystawie EXPO – Hannower 2000.

BOGUSŁAW SZYBKOWSKI – znawca fotografii i filokartystyki, filatelista, numizmatyk, kolekcjoner, wydawca. Wydał ok. 200 albumów i książek – wiele z nich nagrodzono za edytorstwo (m.in. Nagroda Klio w 2015 r.). W części z tych albumów znajdują się wykonane przez niego zdjęcia. Jest autorem m.in. Historii fotografii w Brzegu 1843–1944, O fotografiach Maxa Glauera oraz wspólnie z Markiem Nienałtowskim Historii fotografii w Oleśnicy 1839–1944. Zawodowy perfekcjonizm i zamiłowanie do kolekcjonerstwa łączy od lat z pasją do fotografii. Interesuje go historia dawnych (XIX-wiecznych) fotografii, ale i najnowsze osiągnięcia fotografii cyfrowej, zwłaszcza macro, stereo i fotografia w podczerwieni. Jako jeden z pierwszych do wykonywanych zdjęć wykorzystuje  zmodyfikowane aparaty cyfrowe, z których usunięto fabryczne filtry dolnoprzepustowe a w ich miejsce zastosowano filtry odcinające całkowicie promieniowanie widzialne. Prezentowane zdjęcia w podczerwieni powstały w latach 2007-2016 przy użyciu tych przerobionych aparatów: Canon 450D, G2, G9 i Nikon D70.

Wystawę udostępniła naszej Bibliotece Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu