Zdjęcie Maxa Glauera z rodzinną

zaprasza

na wystawę zdjęć Maxa Glauera

Wystawa przedstawia ponad 80 zdjęć i widokówek autorstwa Maxa Glauera,

znanego opolskiego fotografa z końca XIX i początku XX wieku.

Max Glauer był wybitnym śląskim artystą fotografikiem, pisarzem, mecenasem sztuki. Należał do elity intelektualnej i artystycznej dawnego Opola. Zasłynął jednak z mistrzowskiego opanowania techniki fotografii bowiem potrafił w czarno-białym obrazie utrwalić to co dla fotografii najważniejsze – genialne wyczucie światła oraz nieuchwytną dla wielu więź z człowiekiem.

Szczególnie cenne są fotografie, które ukazują wnętrza dawnych opolskich kawiarni czy miejsc, które już nie istnieją - takich jak dawna opolska synagoga, czy zamek, z którego pozostała do dziś tylko Wieża Piastowska.

Max Glauer urodził się w sierpniu 1867 r. we Wrocławiu, a zmarł w sierpniu 1935 roku w Opolu. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Pokoju (Opolskie). W 1893 roku w Opolu otworzył zakład fotograficzny. W 1912 król Wilhelm II Wirtemberski nadał mu tytuł nadwornego fotografa. To sprawiło, że Glauer zaczął też fotografować miejscowe i nie tylko osobistości.

Wystawa pochodzi ze zbiorów znanego opolskiego kolekcjonera i wydawcy Bogusława Szybkowskiego

Wystawę można oglądać w holu Biblioteki Publicznej w Paczkowie w terminie od 19 stycznia do 20 lutego br.

Wystawę udostępniła naszej Bibliotece Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu